Wykresy słupkowe

Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszym poście istnieje wiele wykresów cenowych stosowanych w analizie technicznej. To jakiego wykresu będziemy używać jest kwestią indywidualnych preferencji. Najbardziej popularnym ze względu na swą prostotę jest  wykres liniowy, szczególnie przydatny do szybkiego podglądu cen w średnim i długim terminie. Zaletą są przejrzystość i możliwość błyskawicznej oceny sytuacji rynkowej (łatwo można stwierdzić kierunek ruchu cen, jego wielkość i szybkość). Wadą tego typu wykresu jest brak informacji o zmianie ceny danego instrumentu wewnątrz danego interwału czasowego.(Ruch wewnątrz w danym przedziale może być np. być zapowiedzią zmiany dotychczasowej tendencji, co może mieć wpływ na decyzje inwestycyjne).

Rodzaje, konstrukcja słupka

Zdecydowanie bogatszą w informacje wersją jest z pewnością wykres słupkowy. W przeciwieństwie do linii, słupek odzwierciedla zarówno cenę otwarcia, jak i zamknięcia. Jego nazwa pochodzi od słupka, który reprezentuje zakres zmian ceny w danym okresie. Wyróżniamy dwa rodzaje słupków: wzrostowy i spadkowy. Pozioma kreska w lewej części słupka reprezentuje cenę otwarcia (pierwsza przeprowadzona transakcja). Kreska po prawej stronie to cena zamknięcia (ostatnia zawarta transakcja). Linia pionowa określa maksymalny i minimalny poziom kursu – czyli ruch ceny w określonym przedziale czasowym.

konstrukcja słupka

Bezpośrednio z wykresu słupkowego można odczytać informacje na temat czterech notowań kursów:

– kursu otwarcia
– maksymalnego kursu
– minimalnego kursu
– kursu zamknięcia

Słupki na wykresach możemy spotkać często w dwóch kolorach: czerwonym i zielonym. Kolor zielony informuje nas, że kurs zamknięcia jest wyższy od kursu otwarcia. Czerwień odwrotnie – daje informacje, że cena na zamknięciu jest niższa niż na otwarciu.

Poniżej wykres słupkowy.

wykres słupkowy platforma Markets.com
słupki metatrader

Powyżej wykres słupkowy na platformie MetaTrader.

Dzięki dokładnemu odwzorowaniu obszarów cenowych, w których znalazł się dany  instrument, wykresy słupkowe można skutecznie stosować w analizie wszystkich rodzajów rynków finansowych i w każdym przedziale czasowym. Uformowanie słupka w danym okresie lub kombinacja słupków z różnych okresów może dużo powiedzieć o trendzie jaki panuje na rynku w określonym momencie. Analizy słupków można dokonać w oparciu formacje cenowe lub zastosować standardowe metody jak: wykreślanie linii trendów, kanałów, wsparć i oporów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 4 =

Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterCheck Our Feed