Jen – waluta Japonii jest trzecią najważniejszą walutą świata (po dolarze i euro). Gospodarka japońska jest trzecią pod względem wielkości PKB gospodarką świata (po USA i Chinach, które wyprzedziły Japonię pod tym względem w 2010r.). Jeżeli chodzi o grupę walut z jenem w składzie, grupa ta plasuje się tuż za grupami z USD i EUR –stanowi trzecią najważniejszą grupą walutową.
Podstawą efektywnej strategii handlu parą USD/JPY jest przede wszystkim zrozumienie czynników wpływających na jej cenę. Handel parą wymaga od tradera cierpliwości i zdyscyplinowania. W odróżnieniu od innych par, które charakteryzują się stałymi, przewidywalnymi wahaniami, para USD/JPY znana jest z pewnego rodzaju dynamiki, potrafi dość niespodziewanie wspiąć się na nowe poziomy.
USD/JPY specyfika pary
- Pips denominowany są w jenach. Każdy pips ma wartość 1000 JPY dla standartowych lotów oraz 100 JPY dla mini- lotów.
- Potencjalne zyski i straty liczone są w jenach. Jeżeli pragniemy wyrazić je w dolarach należy wartość jednego pipsa czyli np. 1000 jenów podzielić przez wartość kursu.
- Transakcje pary USD/JPY denominowane są w dolarach. Standardowe wielkości lotów w ofertach platform internetowych w tym przypadku wynoszą 100 000 USD oraz 10 000 USD (standard i mini).
- Wpłaty Depozytu zabezpieczającego należy dokonać w dolarach. Dla standardowego lotu 100 000 USD/JPY i dźwigni np. 100:1(zakładamy użycie dźwigi) będzie to kwota 1000 USD.
Wartość pary USD/JPY zmienia się zgodnie z kierunkiem zmiany wartości dolara amerykańskiego, odwrotnie do wartości jena. Jeśli kurs dolara rośnie, jena spada – kurs pary USD/JPY również rosnie. Jeżeli dolar słabnie, a jen umacnia się – kurs pary USD/JPY spada.