Menu Zamknij

Majowa prognoza

Jesteśmy tuż po połowie maja, zatrzymajmy się na chwilę, zobaczmy co dzieje się na rynkach i sprawdźmy  co mogą przynieść nam ostatnie dwa tygodnie miesiąca.

Nadal uważnie obserwujmy rynki metali szlachetnych oraz surowców energetycznych. Inwestowanie w srebro jest coraz częściej spotykaną alternatywą wobec inwestycji w złoto. Od początku kwietnia ceny dość dynamicznie zwyżkowały, a od początku roku 2015 cena srebra wzrosła o blisko 23%. Od początku maja ceny zaliczają spadek, a słabe dane z chińskiej gospodarki dalej o tym przesądziły. Od połowy lutego obserwujmy gwałtowną zmianę kursu ropy naftowej. Ceny są bliskie najwyższym poziomów od 7 miesięcy. Warto mieć oko na sytuację i monitorować informacje wychodzące od branży w tym przekazywane przez OPEC.

A co w trzecim tygodniu maja?

Dane inflacyjne

USA, Wielka Brytania oraz Strefa Euro opublikują dane dotyczące inflacji.

PKB Japonia

Ostatni kwartał 2015 roku wykazał kurczenie się trzeciej największej gospodarki świata. Dalszy spadek PKB potwierdzi recesję japońskiej gospodarki. Publikacja raportu o wzroście PKB w pierwszym kwartale roku w trzecim tygodniu maja.

Banki Centralne

Amerykański FOMC oraz Bank Rezerwy Australii  (Federal Open Market Committee) opublikują protokoły posiedzeń w sprawie polityki pieniężnej ( wtorek 18 maja oraz środę 19 maja.)

Co przyniesie ostatni tydzień maja

25 maja  Bank Kanady opublikuje oświadczenie w sprawie stóp procentowych – kontynuacja wydarzeń dotyczących banków centralnych. Przewiduje się utrzymanie aktualnego poziomu stóp, w związku ze wzrostem cen ropy naftowej.

PKB

Dane PKB  po raz kolejny będą w soczewce uwagi inwestorów, gdy USA oraz Wielka Brytania opublikują raporty za pierwszy kwartał.

Raport o PKB Stanów może mieć dla rynku istotne znaczenie. Wzrost PKB USA prawdopodobnie zwolnił  w stosunku do pierwszego kwartału 2015 r  według przewidywań analityków i to prawdopodobnie przełoży się na spadek amerykańskiej waluty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + 18 =

Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterCheck Our Feed